Szukaj:

sobota, 25 stycznia 2014

1K. Studium w szkarłacie



Studium w szkarłacie - Arthur Conan Doyle
Tytuł - Studium w szkarłacie 
Autor - Arthur Conan Doyle
Przekład - Ewa Łozińska - Małkiewicz
Wydawnictwo - Algo 
Rok wydania (I) - 27 XII 1887 (Anglia)
L. stron - 178
Typ utworu - kryminał 











Przedsmak:


     I część: Narratorem oraz drugoplanowym bohaterem tej książki jest John Watson - doktor, były weteran afganistański. Po przyjeździe do Londynu, zamierza wynająć z kimś mieszkanie (sam nie dałby rady go spłacić). Spotyka mężczyznę, który zgłasza go do p. Holmesa. Poznają się i kupują razem mieszkanie na Backer Street 221 B. Na ich drodze "spadło" zabójstwo (tak na powitanie, a co). Zdolności Holmesa są niewiarygodne dla Watsona. Jest tak bardzo nim zachwycony jak ja. Dedukcja w jego wykonaniu jest powalająca!

    Druga część odbiega w przeszłość. Pokazuje nam nawiązanie do sprawy z perspektywy kilkudziesięciu lat wcześniej. Miłość, porzucenie, śmierć, zemsta...
Jakby tak spojrzeć, to ta druga nawet lepsza od pierwszego epizodu tej powieści. Nom... 


For me:


Książka naprawdę fajna. Warta przeczytania. Zawarte jest wiele wątków, które łączą się ze sobą. Humor SH - powalający. Oglądasz serial Sherlock (na BBC)? Jego pierwszy odcinek zatytułowany "Studium w Różu" nawiązuje do tej książki w sposób nowoczesny. 


Cytaty:


1#
„Uważam, że mózg człowieka to małe, puste pomieszczenie, które powinieneś umeblować przedmiotami według swojego wyboru. Tylko głupiec mebluje je wszelkimi sprzętami, które wpadną mu pod rękę, w wyniku czego wiedza, która mogłaby być dla niego przydatna, jest przytłoczona lub w najlepszym przypadku zmieszana z mnóstwem innych rzeczy. Przez to ma problem, gdy chce z niej skorzystać. Człowiek wprawny jest bardzo staranny w doborze umeblowania swojego mózgu. Skorzysta jedynie z narzędzi, które mogą pomóc mu w wykonywaniu pracy, będzie miał ich wielki asortyment i wszystkie będą w doskonałym stanie. Błędem jest myśleć, że to niewielkie pomieszczenie ma elastyczne ściany, które mogą rozszerzać się każdego rozmiaru. Pamiętaj, że nadchodzi taki moment, kiedy po to, by wprowadzić jakąś dodatkową wiedzę, musisz zapomnieć coś, co wiedziałeś przedtem. Dlatego sprawą najwyższej wagi jest, aby nie przechowywać w mózgu żadnych zbędnych wiadomości, które wypychają inne przydatne fakty.”

2#
"A jakie, do licha, ma to znaczenie? - przerwał niecierpliwie. - Mówisz, że Ziemia krąży dookoła Słońca. Gdybyśmy krążyli dookoła księżyca, nie miałoby to także najmniejszej wagi dla mnie i dla mojej pracy."

3#
"Psy szczekają a karawana jedzie dalej."



Moja ocena - 8,5/10

Kup Książkę... (13 zł)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz